Jak upéci chutný chléb
aneb co se na obal nevešlo...

Jsme si vědomi toho, že upéci dobře chléb je velice obtížný úkol a je třeba být trpělivý. I přes tyto nesnáze jsme pro vás, milé pekařky a milí pekaři, vyvinuli směs z biosurovin, ze které si můžete upéci velice chutný chléb, navíc v kvalitě BIO. Je třeba následovat našich pokynů sepsaných na obale výrobku. Pokud chcete mít chléb ještě lepší, máme tady pro vás osvědčené rady z pekařské praxe.
Sami jsme chléb nespočetněkrát vyzkoušeli a víme, že stačí sebemenší odchylka a chléb se pokaždé povede jinak, ať již dobře či hůř.

Něco jiného je péci chléb v domácí pekárně. (Doporučujeme domácí pekárnu ETA 2149 Harmony). Zde se chléb povede téměř vždy, pokud se dodrží postup a správný program. My doporučujeme program do 2 hodin, maximálně. Zkoušeli jsme péci i na programu „celozrnný“ na 3 hodiny a těsto, bohužel, tzv. „shnilo“. Můžete-li nastavit velikost hotového bochníku, zvolte 750 g.
Chléb z domácí pekárny je výborný a takřka bez práce!

Dodržujte postup „voda – směs – droždí“.
Pokud by se droždí nasypalo přímo na vodu, mohlo by těsto shnít. Množství droždí odhadnete jednoduše: 14 g droždí odpovídá cca 1/3 kostky. Nebude-li to úplně přesné, nestane se tolik jako v případě většího či menšího množství vody.

Při pečení v domácí pekárně používejte pro aktivní droždí VŽDY studenou vodu. Pokud budete péci s droždím sušeným, přidejte vodu vlažnou.

Těsto má tendenci lepit se po stěnách. Je možné stěrkou tyto přilepené zbytky během míchání těsta seškrábnou zpět. Týká se to především jednovrtulové pekárny. Dvouvrtulová pekárna, kterou doporučujeme, zajišťuje důkladnější promísení.

Ihned po dopečení vyklopíme chléb na dřevěné prkénko, ne na talíř. Chléb potřebuje „dýchat“.

V případě nejasností postupujte dle návodu pro Vaši pekárnu, kde se dočtete taktéž mnoho zajímavých informací.

Další informace naleznete na adrese: http://pekarny.unas.cz/

* * *

Pro ty z vás, kteří jste se rozhodli, že budete následovat své předky a chcete péci chléb doma v troubě či peci, máme hned několik „tajemství“, o které se s Vámi rádi podělíme. Na úvod je přecejen třeba říci, že jste si vybrali nelehký úkol a proto, prosím, ještě bedlivěji pročítejte tyto řádky a dbejte našich instrukcí.

Dodržujte přesný poměr vody
Doporučujeme použít odměrku. Je důležité dodržet co nejpřesnější poměr vody. Může se stát, že dáte o pár mililitrů víc a těsto může překynout. Překynuté těsto poznáte tak, že na povrchu vytvoří bubliny a při dotyku spadne objem. Základem úspěchu je co nejstudenější voda pro aktivní droždí (klasické kvasnice), vlažná voda je zase více vhodná pro droždí sušené.

Je velice důležité těsto pořádně promísit
Důležité pro chléb je jeho důkladné prohnětení a pokud máte k dispozici, použijte raději elektrický hnětač a nebo si k míchání přizvěte svého manžela. Těsto po dokonalém vymíchání (ručně až 20 minut, s elektrickým hnětačem 8 – 10 minut) necháme zrát a pak jej ještě 3 minuty prohněteme, abychom z něj vytlačili vzduchové bubliny.

Před pečením doporučujeme chléb potřít lehce mašlovačkou olejem
Je to proto, aby chléb neměl bílou kůrku, ale krásně vypečenou. Chléb je možné potřít jen vodou, pak bude mít také pěknou barvu a lesklou kůrku.

Proč se dává plechový hrníček s vodou pod chléb?
Díky tomu se v troubě před pečením vytvoří pára a ta zabrání tomu, aby kůrka nebyla tvrdá a šedivá.

Další rady a tipy:
Správně nakynuté těsto pruží a vrací se zpět. Pokud se nám podaří promáčknout důlek, je nejvyšší čas dát chleba do trouby či pece.
Po vyklopení chleba z formy a zjištění, že je např. ze spodní strany chléb nedopečen, je možné jej vyjmout z formy a dopéct na plechu.
Během pečení se vyvarujte otevírání dvířek trouby a pozorujte chléb raději přes sklo. Trouba se pak musí zbytečně znovu nahřívat a unikne nám cenná pára.
Po upečení vyklopíme chléb na dřevěné prkénko, ne na talíř. Chléb potřebuje „dýchat“.
Pro lesklejší kůrku ihned po upečení potřete chléb vodou.

Věříme, že budete mít s pečením Vašeho možná prvního domácího chleba jen dobré zkušenosti. A uvidíte sami, jak potom bude všem chutnat!
Ne nadarmo byli hosté vítání chlebem a solí.
Vždyť kvalitnímu, čerstvému a křupavému chlebu se nic nevyrovná.
Nebo máte jiný názor?

Chceme, aby se Vám chléb podařil a měli jste ze svého díla radost. Proto jsme pro Vás připravili chlebovou poradnu. Na emailovou adresu: probio@probio.cz se subjektem „CHLÉB“ nám můžete zasílat Vaše dotazy, které Vám rádi zodpovíme a na našich stránkách pro ostatní zveřejníme. Na stejnou adresu můžete zasílat také Vaše zkušenosti a zážitky s pečením.

Vaše PRO-BIO.